Wydawałoby się, że jesienne dni i raczej kiepska pogoda nie sprzyjają aktywności dzieci na świeżym powietrzu, tymczasem wciąż jeszcze przybywają do nas grupy szkolne biorące udział w programie „Edukacja ekologiczna dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych województwa małopolskiego”.
Dziś gościliśmy klasę III a ze Szkoły Podstawowej nr 56 w Krakowie.
Dzieci od rana do popołudnia uczestniczą w zajęciach nad wodą i na wodzie. Najpierw uczą się tego, jak należy zachowywać się w pobliżu wody i zachować bezpieczeństwo. Następnie specjalnie dla nich prowadzone są warsztaty ekologiczne, gra terenowa z elementami ekologii, mini zawody sportowe i oczywiście krótkie rejsy po zalewie. Dla niektórych dzieci to pierwsza okazja w życiu, aby stanąć na pokładzie żaglówki! Nie brak poczęstunku i drobnych upominków.
Wszystkie grupy, które odwiedziły nas do tej pory, są bardzo zadowolone, a wiele dzieci wyraża chęć rozpoczęcia treningów żeglarskich.
W konkursie plastycznym „Wiatr i Woda w Krakowie” wzięło udział 25 szkół z województwa Małopolskiego. Nadeszło 407 prac plastycznych różnych formatów. Komisja obradowała przez 8 godzin i tak przedstawiają się wyniki.
Przedszkole
– nagrody wyróżnienia dla przedszkoli
1 miejsce Punkt Przedszkolny w Krościenku n. Dunajcem
2 miejsce Odział Przedszkolny w Konarach
- nagrody indywidualne
1 miejsce Aleksander Zając (Przeginia)
2 miejsce Zuzanna Badziarczyk (Krościenko n. Dunajcem)
3 miejsce Joanna Ciążek (Kasina Mała)
Szkoła Podstawowa klasa 0-3
– nagrody wyróżnienia dla szkoły
1 miejsce Szkoła Podstawowa w Brzączowicach
2 miejsce Szkoła Podstawowa nr 98 w Krakowie z oddziałami integracyjnymi
- nagrody indywidualne
1 miejsce Bartłomiej Lenart ( Brzączowice)
2 miejsce Karolina Grochal ( Szkoła Podstawowa nr 24 w Krakowie)
3 miejsce Joanna Klimczuk ( Buków)
Szkoła Podstawowa klasa 4-6
– nagrody wyróżnienia dla szkoły
1 miejsce Szkoła Podstawowa w Świdniku
- nagrody indywidualne
1 miejsce Wiktoria Zając (Przeginia)
2 miejsce Oliwia Głód (Świdnik)
3 miejsce Magdalena Janas (Stadnik)
Gimnazjum
– nagrody wyróżnienia dla szkoły
1 miejsce Gimnazjum w Przegini
- nagrody indywidualne
1 miejsce Urszula Furman (Przeginia)
2 miejsce Karolina Sroka (Przeginia)
3 miejsce Natalia Kaganiec (Przeginia)
Osoby, które nie odebrały nagród w dniu 25.05.2014 podczas Festiwalu "Wiatr i Woda w Krakowie" na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem zapraszamy do osobistego odbioru na Przystani Klubu Żeglarskiego Horn w Krakowie, ul. Kozia 22 lub wyrażenie zgody na wysłanie nagród za pobraniem opłaty. Telefon kontaktowy 693 123 313.
Stowarzyszenie „Ekologia i Żagle” z największą przyjemnością zaprasza do udziału
w wyjątkowym projekcie pn. „Edukacja ekologiczna dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych województwa małopolskiego”.
Projekt ten skierowany jest do grup przedszkolnych i klas 0-III szkół podstawowych z terenu województwa małopolskiego. Uzyskał częściowe dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Na czym polega wyjątkowość projektu?
Przede wszystkim wyjątkowe jest miejsce, gdzie projekt będzie realizowany i gdzie zaprosimy dzieci wraz z nauczycielami i opiekunami – przystań żeglarska nad zalewem Bagry w Krakowie. Wiosną i jesienią będziemy się tu spotykać z dziećmi, aby mówić i pokazywać im w naturalnym otoczeniu, jak ważna jest troska o środowisko, o czystość wód, o rośliny i zwierzęta, o zrównoważony rozwój.
W jaki sposób prowadzone będą zajęcia?
Zajęcia projektowe odbywać się będą w formie 1-dniowych warsztatów organizowanych w okresie maj – czerwiec oraz wrzesień – październik 2014 w dni powszednie w godz. 9.00 – 15.00. W pojedynczych zajęciach może wziąć udział jedna grupa przedszkolna lub klasa szkolna.
Zajęcia oparte będą głównie na ruchu na świeżym powietrzu i edukacji poprzez zabawę. W trakcie pobytu nad zalewem Bagry dzieci zapoznają się także z podstawową terminologią żeglarską, zobaczą, jak zbudowana jest łódka, dowiedzą się też, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą i w wodzie.
Warsztaty prowadzone będą przez specjalistów z zakresu ekologii oraz animatorów.
Jaki będzie program warsztatów?
W trakcie warsztatów dzieci:
- zwiedzą przystań żeglarską, obejrzą łódki, żaglówki, motorówki, zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa nad wodą i w wodzie, wezmą udział w zajęciach ekologicznych prowadzonych częściowo w sali multimedialnej, a częściowo na zewnątrz, skorzystają z ciepłego poczęstunku, wezmą udział w grze terenowej z wykorzystaniem surowców wtórnych oraz w mini zawodach sportowych.
Jak zgłaszać się do udziału w projekcie?
Grupę przedszkolną lub klasę szkolną może zgłosić na warsztaty wychowawca lub opiekun grupy.
Zainteresowani powinni zgłaszać się do biura Stowarzyszenia, Kraków, ul. Kozia 22, tel. 12 653 05 08, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , aby w pierwszej kolejności uzgodnić planowany termin warsztatów.
Liczba warsztatów zaplanowanych w projekcie – 12.
Koszt udziału w warsztatach wynosi 10 zł za 1 dziecko.
Zapraszamy przedszkola i szkoły do zgłaszania się do udziału w projekcie. Dla dzieci będzie to na pewno wspaniała przygoda i duże przeżycie, a także okazja do poznania czegoś nowego, do rozbudzania zainteresowań i kształtowania pasji.
Może to być również forma atrakcyjnej wiosennej czy jesiennej wycieczki w ciekawe miejsce.
ZAPRASZAMY